3PDT přepínač (DPDT)

Čas od času mohou kytaristi a hlavně bastlíři narazit na pojem 3PDT přepínač. Jedná se o důvěrně známý přepínač používaný při výrobě kytarových efektů, modifikací na true bypass, výrobě true bypass boxů a lišt.

Jestli efekt tento přepínač obsahuje bývá celkem zřejmé. Zatímco Boss krabičky (ale také původně DOD, Digitech, Ibanez a další) mají na svých krabičkách “nášlapné plochy”, výrobky custom výrobců a bastlířů obsahují povětšinou právě “na pohled obyčejné” knoflíky. Ty však zajišťují přemostění celého obvodu tzv. true bypass a ten je zase důležitý pro to, aby v době kdy je efekt vypnutý, neprótekal signál ani přes jediný prvek navíc.

Je to vlastně prosté. 3PDT spínač propojí v případě potřeby vstupní jack s výstupním…

Aby bylo dosaženo striktně toho, že je další elektronika vyřazena z provozu, používají se právě 3PDT switche.  Jedním cvaknutím totiž ještě navíc ovládají vypnutía zapnutí indikační ledky, přes kterou také nemůžeme nechat protékat signál. Oproti tomu přepánačům typu DPDT možnost ovládat Ledku chybí…

Problematickou záležitostí u 3PDT přepínačů jej jejich kvalita. Ačkoli všechny vypadají podobně, u levnějších typů se může stát, že občas nespenou po sešlápnutí, případně mají nízkou životnost. To neplatí například o výrobcích známe butique firmy Fulltone, která si na svých sooučástkách vemi  zakládá a mnohdy je sama vylepšuje.

Fulltone 3PDT přepínač

Fulltone 3PDT přepínač

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>