Kytarové efekty OKKO – německá kvalita v ručně vyrobených stompboxech

Máte rádi kytarové krabičky, nebo chcete li stompboxy v úpravě handwired? V současné době se kvalita za příplatek stala trhákem a tak už i společnosti jako Ibanez, Vox či Digitech běžně zařazují tyto efekty do svých katalogů, nicméně své k tomuto tématu chtějí říci i menší výrobci kvalitních efektů jako značky Mad Professor a právě také OKKO, jejichž efekty nabízí aktuálně e-shop kytary.cz. Poněkud komiksový, ale přesto velmi povedený design těchto pedálů na první pohled příliš důvěry nevzbuzuje, zejména v porovnání se svými tvrdě se tvářícími kolegy od větších značek, nicméně opak je pravdou a sami uvidíte, že hand made stomboxy od OKKO se směle prosadí i vedle svých slavnějších kolegů od velkých výrobců.

okko

OKKO Diablo

Vynikající gain pedál, který i ve své velmi silně konkurenční kategorii obsazuje přední místa využitelnosti a zvuku. Jednou z hlavních předností tohoto pedálu je velmi silné, ale přitom jasné zkreslení, které se svou intenzitou přesně hodí pro kytarovou hru vše žánrů. Dostatečný drive bez nepříjemných přezvuků a hluků, jasný a průrazný v rytmu i sólech – takový by měl být každý distorzní pedál. Díky několika potenciometrům si vyrobíte ideální zkreslení jak na vintage znějící blues, tak i na říznější metalový styl. Skvěle v tomto případě fungují zejména parametry feed a body, které ovlivňují basové a středobasové frekvence tónu a jejich kompresi, ovšem bez deformace jeho znělosti a dozvuku. Fajnšmekři pak určitě stráví desítky minut nastavování dvou trimů, které se nacházejí uvnitř pedálu a které slouží na úpravu zvuku basů a vyšších středů. Díky tomu se z vašeho Diabla stane unikátně znějící pedál, téměř na míru připraven na kombinaci Vaší kytary a zesilovače.

Co je ovšem u Diabla unikátem je funkce headroom, jejímž zapnutím se z 9V obvodu stane 18V čisté energie, která dodá vašemu zkreslení další rozměr. Zvuk se celkově projasní, zmohutní a zesílí, zkrátka se stane přesně to, po čem touží každý rockový a metalový kytarista. Ovšem pokud by vám i toto bylo málo, existuje ještě verze tohoto pedálu v úpravě OKKO Diablo Gain Plus. Oproti svému mladšímu sourozenci Vás tento pedál obohatí o další zkreslený „plus“ kanál, který k vaší distorzi přidá další sílu, nebo vám poslouží jako další samostatný kanál. V obou případech lze poměry zkreslení ovládat zvláštním potenciometrem. OKKO Diablo je zkrátka jedním z nejlepších kytarových zkreslení na trhu a pokud Vám jde o syrový zvuk, který dá vyniknout kvalitnímu zvuku kytary a nepřebije ho v záplavě šumu, pak jste na správném místě.

OKKO Twin Sonic

Říkáte si, čím to je, že nahrávky v 70. a začátkem 80. let měly tak unikátně znějící rockový sound? V kytarách byl pořád slyšet ten bluesový feeling, který se perfektně snoubil s klasickým hardrockovým zvukem, zkrátka žádná disharmonie, ale pevný zvuk kytary, který je použitelný jak na nahrávkách Michaela Jacksona tak i Deep Purple, nicméně jak je dosáhnout? Na to vám odpoví pedál OKKO Twin Sonic, který vypadá jako by utekl přímo z pedalboardu Ace Frehleyho a popravdě i tak trochu zní. Z Twin Sonic sice nedostanete zkreslení bořící dvoumetrové zdi, nicméně přirozený, dynamický, téměř až „lampový“ kytarový zvuk, který perfektně zdůrazní finesy vaší hry.

Celý pedál krom klasických poťáků Gain, Tone a Level nabízí i ovlivnění celkového zvuku hodnotami Push a More. Push je zesílení signálu, které je předřazeno před hlavní potenciometry, More je umístěno až za nimi, což umožňuje další úpravu barvy zvuku do požadovaných parametrů. Oba tyto potenciometry umožňují zesílení signálu až od 20 dB. Twin Sonic je zkrátka ideální pedál pro rockové kytaristy, kteří chtějí maximální důraz na tón, ale bez zbytečného zkreslení či snahy o nerealistické modulace kytarového zvuku. Přirozenost, důraz, jistota – to jsou hlavní devizy tohoto skvělého efektu, po kterém už nebudete chtít jiný. 18V boost headroomu je samozřejmostí, stejně jako u Diabla.

 

OKKO Dominator MKII Red a Black

Oceňujete snahu o přirozený zvuk, ale pro vaši hudbu potřebujete jiné parametry? Chápete, že někdo řeší čistý sustain, ale vy potřebujete pořádné zkreslení na sekání riffů ostrých jako nabroušená šavle? Potřebujete zkrátka maximální zkreslení bez kompromisů? Pokud máte na erbu vaší kytary styly jako heavy metal, death, grind, black či thrash, pak to, co potřebujete jsou pedály Dominator MKII Red či Black. Oba tyto pedály nabízejí shodně pořádné zkreslení bez jakýchkoliv úlev s tím, že verze Red je lepší na styly jako heavy, speed či power metal zatímco pedál Black je pro všechny drtiče strun v extrémně metalových žánrech jako death, black či grind. Obě verze krom klasických poťáků na barvu a zkreslení tónů nabízejí i třípolohový přepínač ekvalizace středů a vestavěný gate také s třípolohovým přepínačem. Ten oceníte právě při větším zkreslení, jelikož vás zbaví nechtěného vnitřního šumu a jiných ruchů, které se se silnějším zkreslení obvykle pojí. Díky tomu je možné tyto dva pedály použít i pro jiné nástroje než jsou kytary a tím se stanou vítaným pomocníkem do Vaší efektové smyčky.

 

Pedály OKKO tak představují možná dost dobře nejlepší efekty ve své třídě a směle se mohou vyrovnat svým konkurentům z řad prestižních značek jako Digitech či Boss, dokonce by se dalo říci, že je v něčem i překonají. Potrpíte li si na přirozený a čistý zvuk, ze kterého jsou cítit kvalitní obvody a elektronika, pak si určitě vezměte svůj nástroj a přijďte si nějaké to zapojení vyzkoušet do třeba přímo na prodejnu kytary.cz. Uvidíte, že jakmile se připojíte k pedálům OKKO, tak už nebudete chtít jiné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>