Kytarové efekty

Hrajete rádi na kytaru? Chcete zpestřit vaše hraní? Popřemýšlejte nad podlahovými efektovými pedály nebo třeba procesory. Díky efektům bude vaši hra živější a zábavnější. Líbí se vám chorus, simulace nylonové kytary nebo chcete zvýraznit sóla? Ani jedno není problém.

Kytarové efekty se používají pro úpravu signálu, seženete zkreslovací, modulační nebo dozvukové efekty. Tyto efekty můžeme rozřadit na podlahové kytarové procesory pro elektrické kytary nebo multiefekty.  

Podlahové efektové pedály

Právě na podlaze nejčastěji najdete tento typ efektů. Podlahové efektové pedály jsou populární díky své dokonalé přesnosti a kompaktnosti. Za přiměřenou investici můžete získat  zvuk, po kterém jste vždy toužili. Pedály lze jednoduše nastavovat a libovolně přestavovat. Velkou výhodou tohoto typu efektů je i to, že pedály máte vždy na pódiu pohodlně pod nohama.  

Vybrat si můžete doopravdy ze širokého spektra, dle aktuální potřeby nebo vašeho přání. Mezi nejvyhledávanější efekty patří:

  •  distortion – typ zkreslovače, využívá zapojení diody proti zemi
  • overdrive – další typ zkreslovače, diody zapojené ve zpětné vazbě operačního zesilovače, dodává měkčí zkreslení
  • booster – zesiluje signál
  • chorus – modulační efekt, přidává se další signálů
  • flanger – zvuk připomínající startující tryskové letadlo
  • sustainer – pro delší a plynulejší dozvuk kytary
  • kompresor – snižuje nebo zvyšuje signál
  • octaver – přidává oktávy
  • delay – opakování tónů           

Výrobci efektů

Na trhu s hudebními nástroji se objevuje široká nabídka od desítek výrobců. Mezi nejslavnější značky, které jsou osvědčené a spolehlivé patří Boss. Mezi další například JetCity, Marshall, Akai, Dunlop a další.

Procesory – multiefekty

Multiefekty slučují několik těchto jednotlivých efektů do jednoho kompaktního celku. Zvuky jsou zde vytvářeny procesorem, který má praktičtější ovládání doplněné displeji. Mezi nejvyhledávanější výrobce patří DigiTech, ZOOM.

 

Většina multiefektů je plně digitální, což jim dává určitý charakteristický umělý zvuk. Pokud jste zastánci kvalitního zvuku, vyrábí se i analogové multiefekty, které nemají tolik funkcí ale potěší vás svou úžasným zvukem.

Multiefektypedalboardy

Na klasických mutliefektech si nastavujete presety, například čistý zvuk zesilovače, k tomu delay a chorus. Pokud chcete během skladby přidat další efekt, musíte změnit celý preset. U pedalboardů je nastavení efektů podstatně jednodušší. Stačí sešlápnout přepínač a na display vybrat efekt a nastavení.

Comments are closed.